Freerun And Parkour

Ето информация какво представлява фрийрънът и Паркурът

Freerun And Parkour
Цялата история на фрийръна почва и идва от френският филм „Yamakasi”.Фрийрънът може да бъде дефиниран като вид „градска акробатика”, в която участниците използват градската среда за своите изяви. Терминът „фрийрън” е създаден по време на снимките на филма „Jump London” през септември 2003 г., като начин, по който да бъде представен паркурът на англоговорящите страни. Така или иначе фрийрън и паркур са две различни понятия, въпреки сходните им характеристики. За създатели на фрийръна се смятат Sébastien Foucan и Guillaume Pelletier, според които този нестандартен спорт представлява дисциплина за развитие на личността, в която сам определяш своя път

Така или иначе трябва да се отбележи, че създателите на това субкултурно направление, са се основавали на т. нар. „Art du deplacement”. Всъщност идеята му е свързана с вид тестване на човешката физическа и психическа издръжливост. Тук е мястото да бъде споменато и значението на термина „Yamakasi”, който означава „силен човек, силен дух”. Какво представлява фрийрън манията ли? Ами Фрийрън  изкуството е да стигнеш от точка А до точка Б в забързания град само с помощта на тялото си. Това е начин на живот и придвижване.Нямаш нужда от някаква специална екипировка за да се занимаваш с фрийрън. Трябват ти само добри обувки и удобни дрехи.Дали има опасности от травми в практикуването на този спорт? Винаги има опасности, като при всеки друг спорт.Изкуството обаче е да тренираш така, че да преценяваш риска, да не се нараниш.

Дори в София може да се практикува фрийрън.Стига да е добри разчупена архитектура, подлези, гаражи, покриви и други, но най-пополярното място за фрийрънарите си остава НДК.Естествено всеки фрийрънар преди да отиде там тренира с години в гимнастическа зала (най-вече) на дюшеци и т.н.

Freerun And Parkour

Парк̀ур (на латиница Parkour, от френското словосъчетание „parcours du combattant“, „преход на боеца“) е изкуството за преодоляване единствено с помощта на уменията на човешкото тяло на всякакви препятствия - природни и урбанистични - при прехода от точка А до точка Б.

Паркур не е точно спорт, още по-малко - екстремен, както често бива определян.Има и своя философия. Основоположници са му французите Давид Бел и Себастиян Фукан. Две от основните понятия, свързани с теорията на паркур според Бел, са бягството и достигането. Те обуславят съчетанието на бързо мислене и ловкост, с които човек се измъква от сложни ситуации и е способен да отиде навсякъде, където пожелае.Триковете в паркура се наричат vaults (волтове).Тяхното съчетание се нарича Flow (флоу)

Основната цел на паркур е умът и тялото на практикуващите го да станат едно цяло.Трениращите този спорт се наричат Трейсъри или Трасьори думата идва от френската дума (Traceur/s)

През 2007 г. български киноекип създаде документален филм за паркур „Паркур - начин на живот“. Много хора бъркат спорта с Фриийрън или Стрийт трикинг, затова- ПАРКУР-Преминаване от точка А до точка Б по най бърз,ефективен,плавен и тих начин.В него не се изпълняват акробатични номера(салта).

Някои от движения се наричат Кинг-Конг,Дабъл Кинг-Конг,Манкий и други.

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.